Zdravý vztah k sobě jako základ láskyplných vztahů, fyzického zdraví i pocitu bezpečí

29.01. 2022 | 0 komentářů

Láskyplný vztah k sobě vnímám jako základ zdravých a spokojených vztahů, fyzického zdraví, pocitu bezpečí, hojnosti ve všech oblastech našeho života i spojení se Zdrojem/Vesmírem, díky kterému se nám v životě dějí zázraky.

Pokud k sobě máme zdravý vztah založený na sebelásce, sebepřijetí a schopnosti si rozumět, dokážeme si užívat čas, kdy jsme jen sami se sebou. Je pro nás snadnější se za sebe postavit a postarat se o sebe tak, aby nám bylo dobře nezávisle na tom, co se děje kolem nás. Žije se nám mnohem snadněji, protože sebeláska nám dává sílu změnit věci, které nás v životě trápí. 

Pokud nám však zdravý vztah k sobě chybí, pravděpodobně nám není příjemný ani čas, který trávíme ve své vlastní společnosti a můžeme mít tendenci se mu vyhýbat. Nedostatek sebelásky se však projevuje ve spoustě dalších oblastní našeho života, na které se podíváme podrobněji:

1. Zdravé a láskyplné vztahy

Věřím, že zdravé vztahy založené na bezpodmínečné lásce, respektující komunikaci, bezpečném prostoru a pochopení pro obě strany jsme schopni budovat mnohem lépe, pokud máme zdravý vztah sami se sebou.

Ze svých vlastních zkušeností i ze zkušeností s klienty vím, že vše, co nedokážeme dát sami sobě, vyžadujeme po ostatních – např. pocit být milovaný nebo uznání vlastní hodnoty. Ostatní také často viníme za to, že nám nejsou schopni dosytit prázdné nádoby, které nebyly nikdy naplněny. Vše, co nám v nitru chybí, však můžeme najít jen uvnitř sebe, protože nikdo jiný nám naše prázdná místa dosytit nemůže. I když se někdy může zdát, že ano, časem se dost možná ukáže, že když jsme sami, uvnitř se cítíme prázdní.

Jak můžeme být doopravdy šťastní s druhým člověkem, když nejsme šťastní sami se sebou? Jak můžeme chtít, aby nám rozuměl druhý člověk, když sami sobě nerozumíme? Jak můžeme chtít po partnerovi, aby nám dosytil naši prázdnou nádobu s názvem „láska“, když sami sebe nejsme schopni milovat? Partnerova láska v takovém případě nikdy nebude stačit… Jak můžeme chtít, aby nás udělal šťastné druhý člověk, když sami sobě nejsme schopni pocit štěstí zajistit?

Druhý člověk nám může být oporou a podporou, ale nemůže nám neustále zalepovat naše prázdná místa.

Pokud jsme na sebe vnitřně naštvaní, odpojujeme se od vlastního srdce a stavíme si kolem sebe zeď, přes kterou se nedokážeme přiblížit druhému člověku. Ve vztahu pak vzniká napětí, které velmi často ústí v hádky, vzájemné nepochopení a vytrácející se komunikaci. Pokud nemáme zdravý vztah sami se sebou, jednoduše nejsme v životě spokojení, což přenášíme i do svých vztahů.

Pokud však převezmeme svoji zodpovědnost a vztah k sobě uzdravíme (např. pomocí kontaktu s vnitřním dítětem), naše vztahy s partnery, dětmi, rodinou i přáteli se přirozeně stanou vědomější, svobodnější, založené na vzájemném respektu, pochopení a bezpodmínečné lásce. Už nebude nutné využívat manipulaci.

Tématu vědomé partnerství jsem věnovala tento díl Terapeucastu, v kterém si poslechnete rozhovor s Lucií Alferi. 

2. Fyzické zdraví

Na základě vědeckých výzkumů je potvrzeno, že emoce s vysokou vibrací (např. láska nebo vděčnost) mají pozitivní vliv na naše fyzické i psychické zdraví, zatímco emoce s nízkou vibrací (např. vztek a smutek), které v sobě dlouhodobě potlačujeme, nás oslabují jak fyzicky tak psychicky. Pokud tedy k sobě cítíme lásku, přirozeně podporujeme své fyzické zdraví.

Dále, negativní emoce vůči sobě, které v sobě potlačujeme, mohou způsobovat všemožná onemocnění. Sama mám vlastní zkušenost s naštváním na sebe, které mi několikrát přivodilo bolest v krku. Nedostatek sebelásky způsobil, že jsem přibližně do svých 27 – 28 let neměla přirozenou menstruaci.

V rodinných konstelacích a individuálních konzultacích se pravidelně setkávám s tím, že potlačený vztek na sebe způsobuje nejrůznější zdravotní problémy (např. zažívací problémy, bolesti břicha, problémy se střevy, bolesti pohybového aparátu apod.). Sebenenávist a sebeobviňování může vyústit v autoimunitní onemocnění a přísnost na sebe a nedostatek jemnosti často u žen vede k onemocněním pohlavních orgánů.

Vztah k sobě a fyzické zdraví vnímám jako velmi úzce propojené a více o tématu mluvím v tomto díle Terapeutcastu, který jsem nahrála společně s kamarádkou Simi Husarovou.

3. Spojení se Zdrojem, díky kterému se nám dějí zázraky

Už jako malá jsem intuitivně tušila, že existuje vyšší síla než jsme my a věřila, že když si něco moc přejeme, tak se nám to splní. Mnohdy jsem také po vyslání svého přání cítila nevysvětlitelný pocit důvěry, že se stane to, co si přeji. Tehdy jsem však nevěděla, jak s tímto pocitem důvěry pracovat a jak si ho v sobě vytvořit, protože přicházel zcela náhodně.

Postupně jsem pochopila, že čím blíže jsme sami sobě a svému srdci, tím hlubší je i naše propojení se Zdrojem/Vesmírem. Věřím, že Zdroj/Vesmír nám moc rád plní naše přání, která jsou s námi v souladu. Pokud tedy máme dostatek důvěry a následujeme hlas svého srdce, do našeho života přichází opravdové zázraky.

Více o tématu si poslechnete v tomto díle Terapeutcastu. K síle svého srdce se můžete vydat za laskavé podpory knihy Síla srdce, kterou jsem pro vás napsala.

4. Hojnost

Čím se máme raději, tím lépe se o sebe dokážeme postarat. Je pro nás snadnější dopřát si to, po čem volá naše srdce. Věci se pak často samy poskládají tak, že k nám začne plynout hojnost z nejrůznějších oblastí a směrů, ani pořádně nevíme, jak.

5. Pocit bezpečí

Věřím, že skutečný pocit bezpečí vychází z našeho nitra a není závislý na tom, co se děje kolem nás.

Když jsme byli malí, byli jsme napojeni na své nitro (srdce) i sami na sebe. Vlivem vět typu „Nebuď smutná/smutný, a raduj se“, které asi většina z nás slýchávala, jsme se však naučili své pocity neposlouchat a jednat v rozporu s tím, co jsme cítili. Byli jsme smutní, ale od svého okolí jsme slyšeli, že smutní být nemáme. Tím se v nás zaselo první semínko nepochopení sebe, a místo na své srdce a intuici jsme se začali spoléhat na racionální uvažování.

Tento přístup jsme si přirozeně přenesli i do dospělosti, kdy se spoléháme na jistoty uspokojující racionální mysl (práce, finance, zázemí ve vztahu…). Jakmile však o svoji jistotu přijdeme, uvnitř sebe začínáme cítit strach, naštvání, smutek, apod. Dost často cítíme obrovský zmatek. Důvodem je, že si nerozumíme a nejsme ve spojení s opravdovým pocitem bezpečí, který vychází právě z našeho nitra a vztahu, který máme sami se sebou.

Jakmile se však vrátíme zpět ke svému srdci, nalezneme i opravdový pocit bezpečí, který nám nikdo nemůže vzít.

Najít si k sobě láskyplný vztah je jako najít ráj na Zemi

Já vás v jeho budování ráda podpořím

Sama jsem si před lety uvědomila, že se nemám ráda a že chci svůj vztah k sobě změnit. Současně jsem ale nevěděla, kde začít. Nevěděla jsem, od čeho se odpíchnout a připadala si ztracená. Nerozuměla jsem sama sobě a chyběl mi nějaký „návod“.

Nic z toho mě však neodradilo a postupně jsem si hledala cestu k sobě. Zkoušela jsem různé metody a poznávala se do větší a větší hloubky. Díky svým vlastním zkušenostem dnes mohu touto cestou provést i vás. Dám vám praktické průvodce, které vám přinesou odpovědi, podporu a „postupy“, které jsem sama potřebovala a ke kterým se stále vracím:

Napsala jsem pro vás knihu Síla srdce, která vám bude láskyplným a praktickým průvodcem na cestě k sobě i k vašemu srdci. Naučí vás se sebou pracovat, lépe se v sobě vyznat a směrovat život k větší harmonii, naplnění a radosti. Psala jsem ji tak, aby byla opravdu praktická. Najdete v ní proto velké množství jednoduchých, avšak rozmanitých cvičení, díky kterým snadno uvedete teorii do praxe. Objevíte v ní komplexní souhrn informací, ke kterým se můžete vracet opakovaně, kdykoliv budete potřebovat. 

Abyste mohli jít v samostatné práci skutečně do hloubky, vytvořila jsem on-line kurz Vnitřní dítě, jehož součástí je osobní konzultace se mnou. Vnitřní dítě je část našeho já, která si v sobě nese všechny naše dětské zážitky, prožitky a zkušenosti. Toto vnitřní dítě se často cítí samo, nepochopené a nemilované, stejně jako my v dospělosti.

Jakmile se s vnitřním dítětem setkáte a spojíte, získáte úžasný nástroj k uzdravení všeho, co ve vás zůstává z dětství bolavé. A také mnohem více – více, než se dá popsat slovy. Pro mě samotnou byl pravidelný kontakt s vnitřním dítětem zásadní při budování zdravého vztahu k sobě. K vnitřnímu dítěti se stále občas vracím a díky tomu dokážu snáze pochopit, co se ve mně v náročných chvílích odehrává.

On-line kurz Vnitřní dítě obsahuje kromě 2 osobních on-line setkání se mnou přístup k videím, meditacím a dalším materiálům pro vlastní praxi. Dala jsem do něj vše, s čím pracuji sama i se svými klienty a mám z něj opravdu radost. Je vytvořený tak, abyste s ním mohli pracovat dlouhodobě a podle svých vlastních potřeb. Každou minutu, kterou věnujete svému vnitřnímu dítěti, ve skutečnosti věnujete sami sobě.

Inspiraci s vámi pravidelně sdílím na facebooku nebo instagramu, kde mě můžete sledovat. Užitečné tipy najdete i ve starším článku Jak pěstovat lásku k sobě? 

Mám zájem o upozornění na semináře

Vyplňte mail a nechce si pravidelně zasílat nabídku seminářů a akcí.

You have Successfully Subscribed!

Share This