Klasická medicína nebo alternativní? Podle čeho si vybrat?

20.10. 2018 |

Ve spoustě případů je klasická medicína nepřekonatelná a skutečně obdivuhodná. Nic to však nemění na tom, že mi v ní pár věcí chybí. Jsou to zejména následující: 

  • lékaři zabývající se psychosomatikou, kteří by se zajímali o to, co se děje v nitru pacienta
  • celostní přístup, který by se zaměřil na lidské tělo jako na jeden celek
  • větší využití přirozených léčiv, které nám příroda nabízí (jak to, že jsme začali bylinky a ostatní poklady přírody nahrazovat chemickými léky, které používáme na každou blbost?)
  • upřímná touha pomoci pacientovi k uzdravení a ne na něm jen vydělat (vím, že se to často děje i u alternativních přístupů a tak nějak všude, ne jen z pohledu výrobců léčiv apod.)

Jsem ráda, že alternativní metody se dostávají stále více do popředí

Psychosomatické a alternativní metody a přístupy jsou mi ve většině případů mnohem milejší. Díky nim jsem totiž pochopila to, co bych ještě před nějakou dobou nazvala zdravotním problémem – diagnózu sekundární amenorrhea. Moderní medicína netušila, co s ní. Absolvovala jsem nejrůznější vyšetření, ale žádnou příčinu, proč tomu tak bylo, se objevit nepodařilo.

Na to, co se dělo v mém nitru, se mě totiž nikdo (ani já sama sebe) neptal. „Tak si budete brát hormony, aby Vaše tělo dostalo vše, co potřebuje“ slýchávala jsem pravidelně od své lékařky. Asi po 7 letech užívání hormonální substituce jsem se ve svých 24 letech vzpamatovala a uvědomila si, že nic takového jíst nechci, a začala hledat řešení jinde.

Jako první jsem se rozhodla zkusit bylinky a dále jsem pokračovala Bachovou terapií, dornovou metodou a akupunkturou. Nic z toho však nezabíralo. Přihlásila jsem se na kurz hormonální jógy, ale přestože jsem téměř půl roku (skoro) pravidelně cvičila, mé tělo fungovalo stále stejně. Nakonec jsem se smířila s tím, že hormonální jóga asi není pro mě, a docela jsem si oddychla, že už nemusím cvičit (stále stejná sestava mě nebavila).

Další v pořadí byly rodinné konstelace, o kterých jsem se náhodou doslechla.  Na svém prvním navštíveném semináři, kde jsem si nechala postavit svoji vlastní konstelaci, jsem konečně objevila první náznak toho, proč mé tělo nefungovalo tak, jak by na svůj biologický věk fungovat mělo. A tak jsem (nejen) díky konstelacím začala zkoumat, na co všechno mě mé ženské zdravotní problémy upozorňovaly. Začala jsem se zabývat svým vztahem sama k sobě, k sobě jako k ženě, k dospělosti, začala jsem poznávat, co vše máme uložené ve svém ženském lůně a co všechno si můžeme nést ze svého rodu.

Kde vlastně mají nemoci svůj původ?

Nepopírám, že riziko onemocnění závisí na tom, v jakém prostředí se pohybujeme, Přesto však věřím, že drtivá většina je způsobena potlačenými emocemi, tím, co se děje uvnitř nás nebo něčím, co si neseme od svých předků.

Skrze tělo, zdravotní problémy a nemoci s námi totiž naše podvědomí komunikuje a dává nám vědět, že něco není v pořádku. Problém je v tom, že skutečnou příčinu zdravotního problému si málokdy dokážeme uvědomit.

Často jsme také přesvědčeni o tom, že se se zdravotními problémy nemůžeme vypořádat za žádnou cenu, protože jsou dědičné a máme je „v rodině“. Ve skutečnosti však v naší rodině mohou být zakořeněny pouze vzorce chování, neprožité smutky a bolesti, které zdravotní problémy způsobují, a které mnohdy nevědomky přebíráme od svých rodinných předchůdců. Samozřejmě to nemusí platit vždy.

Skutečně může mít psychika na zdraví takový vliv?

Vzpomínáte si na nějakou situaci, kdy Vaše tělo reagovalo na to, co se odehrávalo uvnitř Vás? Co Vás napadá? Na nic jste si nevzpomněli? A co např. stresové situace? Nepociťujete v nich nevolnost, bolesti břicha a nejrůznější zažívací, případně i jiné problémy? A to se jedná jen o krátkodobý stres.

Častým případem je také skutečnost, že onemocníme hned, jakmile si dovolíme polevit z tvrdého pracovního výkonu. Sama mám časté zkušenosti s tím, že když v sobě potlačím vztek sama na sebe, odnese to můj krk, který mě začne velmi rychle bolet.

Na konstelačních seminářích jsem byla svědkem toho, že

  • potlačená bolest na duši způsobuje bolest v těle
  • nemoc přichází, když začínáme ztrácet úctu k sobě
  • nám někdo může chybět tak moc, že si podvědomě přitahujeme nemoci, abychom ho mohli následovat
  • náš zdravotní stav je často ovlivněn tím, v jakém rodinném prostředí jsme vyrůstali
  • a další

Každý z nás je jiný a není univerzální návod na to, co si vybrat

Alternativních metod, které se na člověka dívají celostně nebo pracují s potlačenými emocemi a energetickými bloky je spousta. Napadá mě např. homeopatie, akupunktura, pránické léčení, čínská medicína, psychosomatika, shiatsu …. Každá pracuje s pacientem trochu jiným způsobem. Vím, že je jich mnohem víc. Tohle jsou ty hlavní, s kterými mám nějaké zkušenosti. 

Každý z nás má však svůj čas, který je pro něj ideální k tomu, aby začal o své tělo i nitro pečovat způsobem, který je pro něj vhodný. Netvrdím, že konstelace jsou cestou pro každého. Mně pomáhají odkrývat to, co se skrývá v hloubce mého nitra, a ukazují mi, co si žádá moje dušička. Pro Vás však může být ideální metodou něco jiného.

Můžeme se řídit tím, co nás intuitivně láká a zbystřit, když nám něco říká „teď“.

Může to být příští týden, za měsíc nebo za rok. Až na to budeme připravení, až sebereme odvahu nebo až si dovolíme připustit, že to, co nám možná někdy připadalo nebo stále připadá jako šarlatánství, může fungovat. Nebo až si dovolíme vyzkoušet něco, co ostatní mohou odsuzovat.

Ať se jedná o jakoukoliv metodu, vždy se setkáme s tím, že někomu pomáhá a někomu ne. Není univerzální rada, co je pro koho dobré a pro koho ne. Je to jako se vším: Co chutná jednomu, druhému chutnat nemusí. Důležité tedy je, abychom my cítili, že tohle chceme vyzkoušet.

Možná jste s přístupem klasické medicíny naprosto spokojení a nemáte důvod zkoušet něco jiného. Na mě klasická medicína nefungovala a vím, že nejsem sama.

Vlastně ani nevím, proč mi trvalo tak dlouho, než jsem začala hledat řešení přirozenou cestou. Možná proto, že jsem se řídila tím, co bylo vědecky prokázané a potvrzené a zapomněla jsem vnímat sama sebe a řídit se tím, co mě lákalo. Nebo jsem jen byla moc líná a pohodlná na to, abych se o své tělo a zdraví zajímala více do hloubky – nechat to na lékařích bylo zdánlivě mnohem jednodušší. 

Jakmile jsem se rozhodla, že to chci jinak, nevěděla jsem, od čeho se odpíchnout, do čeho se pustit jako první a s čím začít. Zkoušela jsem jednu alternativní metodu za druhou a marně si lámala hlavu tím, proč na mě nefungují. Přemýšlela jsem, v čem je mé tělo jiné a co dělám špatně, že se mi stále nedaří nad svou diagnózou vyzrát. Zmocňoval se mě strach, že to nikdy nerozluštím.

Dnes jsem ráda za to, že ani jedna z metod, které jsem zkoušela, na mě nefungovala. Protože i kdyby mi navenek pomohly, pravděpodobně by mě nepřivedly k příčině problému. A já jsem ji asi tak nějak podvědomě řešit chtěla. Jen jsem si tehdy neuvědomovala, že ji mám. Dnes si poznávání sebe samotné moc užívám, i když u toho někdy dost brečím (Mých pár tipů, jak na to, najdete v ebooku 8 tipů jak porozumět sami sobě, který je volně ke stažení).

Tehdy jsem však nevěděla, že to jde i jinak – odhalováním pravdy skryté v nitru i těle

Vím, že spousta z nás si dokáže prací na sobě vyřešit zdravotní problém. Jen možná ještě neví, že to jde. Nebo se ještě neodhodlali, nesebrali odvahu a nepřiznali si, že je láká zkusit něco jiného, než co nabízí většina lékařských ordinací.

Proto, pokud Vás něco trápí, hledejte a ptejte se, co vás láká. Přemýšlejte, co Vám dává smysl a co Vám něco připomíná, co s Vámi „rezonuje“. Nemoc tu není proto, aby nás navždy trápila. A třeba Vám pomůžou právě bylinky nebo akupunktura, protože ne každý se musí v sobě stále „hrabat“ (i když to dělá život mnohem zábavnější). A pokud vás trápí něco, co se týká ženských zdravotních problémů, můžete přijít načerpat inspiraci na tento seminář.

Zkoušet alternativní metody neznamená vzdát se klasické léčby a medicíny. Můžete dále pokračovat v léčbě, na kterou jste zvyklí, a pomocí alternativních metod hledat přirozenou cestu, ke skutečnému uzdravení a nalezení příčiny. Zdravotní problémy můžeme vnímat jako své průvodce, kteří nám říkají, co změnit, aby náš život byl naplněnější.

vždy závisí na tom, jakým způsobem je s metodou zacházeno

Ať už se jedná o akupunkturu, fyzioterapii, rodinné konstelace nebo cokoliv jiného. Vždy záleží na tom, jak s ní daný člověk pracuje. Skvělá metoda v rukou někoho, kdo neví, co dělá, může být katastrofou. Proto, až někam půjdete, vnímejte svou intuici a ptejte se, jestli máte k člověku, který Vás metodou provází, důvěru.

Poznávání sebe samotné mě naplňuje a dělá můj život krásnější v mnoha ohledech. Čím víc dokážu vnímat sama sebe, tím větší mám pocit, že skutečně žiju. Pravidelně pořádám semináře rodinných konstelací a večerní seberozvojové semináře. V malé míře nabízím i individuální setkání. Pro všechny, kteří mají rádi zdravé jídlo, ale neradi dlouho vaří, jsem napsala kuchařku Poznejte kouzlo rostlinné stravy.

Více o mně se dozvíte tady.

Share This