Jak brzy se účinek konstelace projeví?

7.09. 2019

Asi každého, kdo se rozhodne navštívit konstelační seminář, zajímá, jak brzy se účinek konstelace projeví. Bohužel, na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to velmi individuální. Vše záleží na hloubce tématu, možnostech samotného účastníka i lektora a dalších faktorech.

Změny se dějí již během konstelace – zjednodušeně se to dá představit tak, že se do našeho nitra (podvědomí, do nás) nahraje nový program. Někdy to stačí, avšak někdy je třeba s tímto novým programem dále pracovat a zvyknout si na něj. I samotná konstelace může dobíhat ještě několik dnů až týdnů, než se vše usadí.

Sama mám zkušenosti s tím, že v některé konstelaci ve mně něco (potřebné uvědomění/ poznání) „problesklo“, a téměř z minuty na minutu jsem vše vnímala jinak, s novým pocitem i nastavením. V podobných případech se může stát, že vám po semináři sám od sebe zavolá člověk, který byl hlavním tématem konstelace, nebo že při prvním vzájemném rozhovoru zmizí napětí, které bylo dříve přítomné. Vaši příbuzní na vás sami od sebe začnou reagovat jinak a i vy samy můžete téměř okamžitě vnímat celou situaci z jiného úhlu.

Také se mi několikrát v mé vlastní konstelaci ukázal pocit nebo příčina, s kterou jsem dál pracovala klidně i několik dní až týdnů – např. když jsem si uvědomila:

  • že se bojím mužů (a tedy i toho svého)
  • že se snažím přebírat za někoho zodpovědnost
  • nebo že mám strach z dospělosti.

Dál jsem s tím, co se objevilo, pracovala a zabývala se tím:

  • uvědomovala jsem si, prožívala a nahlas přiznávala svůj strach z vlastního muže (oceňuji, jak byl statečný, a dal mi v intimních chvílích prostor na vše, co jsem potřebovala říct a prožít), aby mohl odejít (strach, ne muž)
  • vnitřně jsem si připomínala, že věci, které nejsou moje, nechávám ostatním
  • ptala jsem se sama sebe, čeho všeho se na dospělosti bojím, a se všemi strachy pracovala podobně, jako se strachem ze svého muže.

Ve spoustě případů je proto konstelace začátek, kdy se něco odhalí, nastartuje, a je třeba v tom dále pokračovatnapř. když v sobě objevíme dlouho potlačovaný smutek, vztek nebo strach. V konstelaci se s ním dostaneme do kontaktu, uvědomíme si jej a prožijeme. Potom je důležité, abychom po konstelaci nespadli do starých kolejí a dál byly s odhalenými emocemi v kontaktu, protože jen tak mohou odejít. Jindy stačí nechat konstelaci doběhnout a není ani nutné se v ní příliš „babrat“. No a v případě, který bychom si asi přáli všichni, potřebná změna proběhne už během konstelace, a my už jen vnímáme, co vše je jinak.

Se souhlasem klientů v konstelacích používám k uvolnění silných emocí metodu Eye Movement Integration nebo tlak na spoušťové body, kde jsou v těle uloženy potlačené emoce. Na někoho ale může být tento přístup příliš silný, nebo se i přes jeho použití budou po konstelacích objevovat pocity, které nám nejsou příjemné.

Je důležité se toho nelekat, protože je to přirozené. Je to, jako když je něco dlouho drženo pod pokličkou, a potom tu pokličku zvedneme. Může se stát, že žádná další „pára“ neuniká, ale může dojít i k tomu, že se budou objevovat další, nové nebo neznámé pocity a situace. Je to důvod, proč vždy všem nabízím možnost další péče – formou konzultace (mailové/telefonické) nebo individuální terapie, dle potřeb účastníka.

Hloubka konstelace se odvíjí od možností klienta (co je pro něj bezpečné, jak hluboko se může dostat) i terapeuta (jaká je hloubka jeho vlastního poznání), který konstelaci vede. Některá témata, která jsou silná a náročná, vyžadují více konstelací nebo individuální práce (ať už za nebo bez další pomoci odborníků), zatímco u některých témat něco „přecvakne“, a rázem je vše jinak. 

Sledujte na facebooku

Kalendář akcí

  • 2.6. odpolední konstelace
  • individuální konstelace dle domluvy
  • osobní channeling dle domluvy
  • energetické čtení dle domluvy

e-book 8 TIPŮ, JAK POROZUMĚT SAMI SOBĚ

Rubriky příspěvků


Instagram

Mám zájem o upozornění na semináře

Vyplňte mail a nechce si pravidelně zasílat nabídku seminářů a akcí.

You have Successfully Subscribed!

Share This