Hojnost (nejen finanční) a jak s ní pracovat

Každý z nás se nachází na určité úrovni hojnosti, se kterou může dále pracovat a posouvat. Zatímco někdo řeší základní existenční problémy, někdo řeší, že musí slevit ze svých požadavků na luxusní dovolenou a jiný řeší, že si místo Volva může dovolit jen Škodovku. Věřím, že ať se nacházíme na jakékoliv úrovni (finanční či jiné) hojnosti, vždy s tématem můžeme pracovat tak, abychom se v něm cítili lépe.
V tomto článku se budu zabývat zejména finanční hojností, ale občas se dotknu i jiných typů hojnosti, které jsou stejně tak důležité. Sama s tématem peněz a financí pracuji již několik let, od okamžiku, kdy jsem se začala více zajímat sama o sebe. Nedávám tomuto tématu žádnou zvláštní důležitost a beru ho jako přirozenou součást života, stejně jako všechna další témata, která k životu patří.
V tomto článku s vámi chci sdílet tipy a inspiraci na to, jak sama s tématem hojnost a peníze pracuji. Mějte však na paměti, že každý z nás jsme individuální a to, co platí pro mě, nemusí platit pro vás. Z článku si proto vezměte jen to, co je vám blízké.
Rovnováha mezi přijímáním a dáváním
Pokud chceme přijímat, musíme také umět dávat. Jedná se o jednoduchou rovnici, která říká, že přijímání a dávání by mělo být z dlouhodobého hlediska v rovnováze.
Co se týče dávání, vnímám jako důležité, abychom si uměli „dopřávat“ a dokázali si dovolit to, po čem uvnitř sebe opravdu toužíme a co si současně dovolit můžeme. Tím, že si dovolíme vydat finance za to, co je pro nás v srdci důležité, je posíláme do oběhu a startujeme tak koloběh přijímání – dávání (nezávisle na tom, v jakých částkách se pohybujeme). Pokud ale peníze stále jen škudlíme a nedovolíme si je užít a posílat dál, potom ani nemají důvod, aby k nám chodily zpět. Pokud je však s radostí pošleme dál, budou mít důvod se k nám vrátit.
Zároveň je důležité si uvědomit, že každý z nás se nachází na jiné úrovni toho, co si může dovolit a kde si může dopřávat. Když jsem ještě studovala PhD, byla pro mě výzva dovolit si avokádo – moje racionální mysl mi stále našeptávala, že je moc drahé a že jej nepotřebuji. Teď si dělám radost např. minerály, se kterými se učím dále pracovat, esenciálními oleji, konzultacemi, kterém mě posouvají dál v mé práci atd.
Každý také máme oblasti, v kterých je pro nás snadnější nebo naopak náročnější si dopřávat a posílat peníze dál. Sama miluju osobní rozvoj a nemám problém investovat do sebe větší finanční částku za konzultaci, o které vím, že mě posune. Zároveň ale, vydat v klasické restauraci částku (i když malou) za jídlo nebo pití, které si mnohdy dávám jen ze společenských důvodů a které mi nijak zvlášť nechutná ani mě neláká, mě často trochu bolí.
Zeptejte se proto sami sebe, v jaké oblasti si nedovolujete dopřávat, přestože byste mohli? Kde na sobě šetříte, ačkoliv to není nutné? Co kdybyste si dopřáli radost pro sebe, přestože vám hlava říká ne? Sama jsem si několikrát dovolila investovat finance do něčeho, co jsem si moc přála, a jako zázrakem se mi brzy vrátily nebo přišly z neočekávaného zdroje. Stalo se vám to také někdy?
První taková velká lekce pro mě byla před několika lety, kdy jsem si moc přála přihlásit se do konstelačního výcviku, který ale stál 2-násobek mého tehdejšího měsíčního příjmu. Bála jsem se, že mi finance budou chybět, ale nakonec jsem si to dovolila a dnes vím, že to bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v mém životě. Začala jsem pracovat sama se sebou, můj život se začal více skládat a finance se mi brzy vrátily zpět.
Možná máte také zkušenost s tím, že šetřit na sílu se nevyplácí. U mě se to projevuje např. tak, že když si koupím věc, která je sice levnější, ale se kterou nejsem úplně spokojená, tak pak stále hledám způsob, jak bych si svou nespokojenost kompenzovala. Také se mi stává, že když se snažím ušetřit „na sílu“, často přijde neplánovaný výdej, který mě donutí vydat peníze, které jsem silou ušetřila.
Zároveň je dobré zamyslet se nad tím, zda v nějaké oblasti nevydáváme finance bezmyšlenkovitě a zbytečně, ale o tom dále.
Co se týče rovnováhy mezi přijímáním a dáváním, netýká se jen financí. Zeptejte se proto sami sebe, jak je pro vás snadné a přirozené přijímat obecně – pomoc, lásku, podporu… Jak snadné je pro vás dávat? Jsou nějaké oblasti, v kterých dáváte na úkor sebe? Určitě najdete oblasti, v kterých více dáváte, stejně tak jako oblasti, v kterých více přijímáte. Věřím, že je to přirozené, a může být přínosné se nad tímto zamyslet.
Nastavení „musím šetřit“ není dobré nastavení
Jakmile si uvědomím, že jsem v nastavení „musím šetřit“ (např. protože jsem jednorázově vydala větší finanční částku nebo protože se ve mně otevřely nějaké strachy), okamžitě začínám pracovat se strachy a přesvědčeními, které ve mně toto nastavení probouzí, a začínám jej vědomě měnit.
Pokud jsme (ať už na vědomé nebo podvědomé úrovni) přesvědčení, že musíme šetřit, okolní svět nám toto nastavení zrcadlí, např. skrze neočekávané výdaje. Vím, že nastavení „musím šetřit“ není stav, v kterém chci dlouhodobě být, a proto, jakmile jej u sebe rozpoznám, nepotlačuji jej, ale začínám se ptát, co můžu udělat proto, abych se dostala zpět do rovnováhy. Někdy stačí přijmout strachy, které aktuálně cítím, a nechat vše plynout – rovnováha časem přijde sama. Jindy potřebuji strachy více prožít nebo zase najít jejich skutečnou příčinu.
U každého z nás toto funguje jinak a jako důležité vnímám zejména umět rozpoznat, co se v nás odehrává.
Pokud za něco vydávám finance a cítím u toho nepříjemný pocit (např. proto, že je musím vydat a nechce se mi nebo protože mám strach, že je to moc – co že jsem si to dovolila?), pracuji i s tímto nepříjemným pocitem. Ptám se, proč ho cítím, co mi říká a proč tu je. Opět hledám kroky k rovnováze nebo dokonce i k vděčnosti za to, že si můžu dovolit finance vydat. Když platíme s pocitem vděčnosti a radostí, že můžeme, vysíláme úplně jinou energii než když platíme s naštváním, že musíme, nebo se strachem, že nám finance budou chybět.
Co pro nás doopravdy znamená hojnost a co je pro nás důležité?
Jakmile jsem začala pečovat o svůj vnitřní svět a dosycovat se sebeláskou, začala jsem si uvědomovat, že spoustu věcí nepotřebuju. Skutečná hojnost pro mě znamená zejména schopnost rozumět sama sobě, být šťastná jen se sebou a cítit stabilitu ve svém srdci. Než jsem však toto poznala, utíkala jsem od sebe k nejrůznějším typům rozptýlení, což mě samozřejmě stálo zbytečné finance.
Často jsem chodila nakupovat oblečení, ale byl to jen útěk od sebe, podobně jako spousta dalších věcí, které jsem dělala. Jakmile jsem si však uvědomila, že mít v sobě stabilitu je pro mou spokojenost naprosto zásadní, začala jsem většinu svých úspor investovat právě do seberozvoje a vzdělávat se v tom, co mě samotnou nejvíce naplňuje, a co skrze svůj projekt předávám i dál.
Každý z nás má jinou vášeň, kterou přirozeně touží rozvíjet. Je tedy důležité si uvědomit, co je opravdu to naše a nenechat se zlákat tím, že musíme mít to stejné, co má někdo jiný. Otázku, co skutečně potřebujeme a po čem volá naše srdce, si můžeme položit v souvislosti s více tématy, např: Při jaké činnosti si dokážete odpočinout a zrelaxovat se (ať už psychicky nebo fyzicky)? Mně pomáhá procházka nebo lenošení v přírodě, ale někdo upřednostňuje masáž, kosmetiku, jít si zahrát tenis, projet se v autě, zajít si s kamarádkou na víno…
Každý máme jiné potřeby a tomu také odpovídají oblasti, do kterých posíláme své finance. Někdo si rád uvaří dobré jídlo doma podle svého, zatímco někdo jiný upřednostňuje zajít do oblíbené restaurace. Částka vydaná za službu nebo produkt, která je pro někoho nepochopitelná, je pro jiného naprostou samozřejmostí. Vidím to např. na sobě a na svém muži. Každý z nás má jiné záliby a tomu také odpovídají oblasti, do kterých posíláme do oběhu peníze.
Mé priority a věci, do kterých investuji (záměrně zde nepíšu „utrácím“) finance, se stále trochu mění. Stále jsem však vnímavá k tomu, co je opravdu přání mého srdce a co vychází jen ze zvyku.
Hojnost samozřejmě není jen o penězích, přestože ty nám usnadňují prožívání jiných typů hojnosti. Pro mě samotnou je hojnost i svoboda, možnost dělat to, co mě naplňuje, mít ráno čas zatančit si se svojí dcerou nebo krátce protáhnout tělo. Hojnost vidím ve společném čase s blízkými, ve zdravém těle, v prožívání přítomného okamžiku, v tom, že mi někdo pohlídá dceru abych si mohla užít čas pro sebe, v minimu povinností a možnosti nechávat věci plynout. Čas dokážu naplnit hojností velmi jednoduše – tím, že jen jsem. K tomuto jsem si však musela dojít a trvalo mi pár let, než jsem se naučila vidět hojnost v čistém bytí a jednoduchosti.
Každý samozřejmě vnímáme hojnost v něčem jiném. Jako důležité však vnímám uvědomit si, co pro nás opravdu znamená hojnost, a zda se o ni neokrádáme na úkor honby za něčím, co pro nás ve skutečnosti není až tolik důležité.
Kolik financí opravdu potřebujeme k tomu, abychom naplnili přání svého srdce? Věřím, že i toto je individuální. Také věřím, že pokud naše srdce v sobě ukrývá vášeň, bez které nemůže být, tak nás k ní také dovede, i když ta cesta nemusí být vždy jednoduchá.
Pro někoho může být vášní i neustálé posouvání hranice měsíčního výdělku a hraní si s částkou na účtě – více než o finance mu ve skutečnosti jde o hru a sledování toho, co vše je možné (takto mě samotnou baví sledovat, jakým způsobem může fungovat mé tělo, ať už se jedná o výživu, zdraví, komunikaci, množství energie a potřebu spánku nebo cokoliv dalšího).

Pracuji se strachy, které se objevují
Je přirozené, že každého z nás občas přepadne strach, že nebudeme mít dost financí na hypotéku nebo obecně na život, který bychom si přáli pro sebe i své děti. Tyto strachy často přichází ve vlnách a mohou se střídat i s vnitřním klidem a důvěrou, že je o nás postaráno. Více o tom, proč to takto funguje, mluvím v přednášce Stabilita a celistvost v srdci.
Jako důležité opět vnímám strachy nepotlačovat a nedělat, že nejsou. Každý strach přichází z nějakého důvodu. Často nám přináší informaci o nás samotných a pokud jej dokážeme přijmout, může nám dodat velké množství síly a odvahy.
Sama beru strachy (nejen ty týkající se financí) jako přirozenou součást života a stále se ptám, co mohu udělat proto, abych se dostala zpět do rovnováhy. Jak už jsem zmiňovala výše, každý z nás potřebuje v každé fázi svého osobního rozvoje zaujmout ke svým strachům jiný přístup (spoustu možností, jak se strachy pracovat najdete v knize Síla srdce).
Ať se u mě ale objeví jakýkoliv strach týkající se financí, vždy se ptám sama sebe, co všechno se za ním skrývá (např. co se stane, když se naplní), odkud pramení a detailně ho rozpitvávám, což mi pomáhá k tomu, abych ho lépe pochopila. Často mi také stačí s ním jen být a on po čase zase odejde. V minulosti jsem také hodně odkrývala strachy a přesvědčení, které jsem přejala ze svého rodu. Ne každého z nás rodové strachy ovlivňují, ale i tak se to děje. Můžeme si např. nést strach, že „nebude jídlo / peníze“ společně se svým pradědečkem, který v období války trpěl hlady nebo kterému byl zabaven majetek. Obzvláště pokud došlo v našem rodě k velkému majetkovému ublížení, mohou se související emoce (bolesti, strachy, bezmoc, vztek…) přenášet po generacích rodem.
Podobně si často nevědomky přebíráme spoustu strachů a přesvědčení od svých rodičů. Dříve nebylo vůbec běžné pracovat se strachy tak, jako dnes, a finančně zajistit rodinu bylo často velmi náročné. Není tedy divu, že téma peníze se v rodinách často neslo jako těžké břímě. S nadcházející inflací je téma financí pro spoustu rodin zásadní i dnes, ale i tak věřím, že s tím, v čem žily předchozí generace, se to nedá srovnat. Navíc, v dnešní době se otevírá spousta nových možností (viz podcasty #20 Lucie Alferi – stupně osobního rozvoje, #21 Lucie Alferi – růst vědomí v souvislostech současné doby). I tady platí, že na každý je ovlivněn přesvědčeními svých rodičů.
Čím dříve si uvědomíme, že si neseme strachy, přesvědčení a programy, které nás v tématu hojnost a finance negativně ovlivňují, tím dříve je můžeme odložit. Mezi častá přesvědčení patří např.: „nezasloužím si peníze“, „peníze jsou špatné“, „peníze je možné získat jen tvrdou prací“, „peníze nejsou“ apod. V dnešní době se ve společnosti prolíná obrovské množství realit a záleží jen na nás, jakou si zvolíme (více se o tomto bavíme s Luckou ve výše zmiňovaném podcastu #21 Lucie Alferi – růst vědomí v souvislostech současné doby).
Důležité je uvědomit si i to, zda jsme se jako malí naučili peníze si užívat, nebo jestli jsme byli zvyklí, že se vydávají jen na důležité a potřebné věci. Potom je pro nás samozřejmě těžké dovolit si něco, po čem touží naše srdce. Také pro nás může být velmi těžké dovolit si něco, co si nemohli dovolit naši rodiče, protože na podvědomé úrovni s nimi soucítíme a můžeme mít i strach, že když si dovolíme to, co oni si dovolit nemohli, tak jim ublížíme.
Ovlivňovat nás mohou i negativní zkušenosti během našeho vlastního života. Např. pokud jsme někdy v minulosti přišli o velkou finanční částku, můžeme mít strach mít větší množství peněz, abychom o ně zase nepřišli a nemuseli prožívat ztrátu znovu.
Vybírám si, co a koho chci svými financemi podporovat
Jak zmiňuje Lucka v podcastu #21 Lucie Alferi – růst vědomí v souvislostech současné doby, velká část světa, včetně mě, v posledních letech žila v obrovském nadbytku. Užívali jsme si a stále užíváme období, kdy je dostupné téměř vše, na co si vzpomeneme. Můžeme si objednat jakýkoliv produkt z jakékoliv části světa.
Sama si proto vybírám, co a koho svými financemi podporuji. Ráda nakupuji např. od tvůrců na Fler, protože to je „energie“, která je mi sympatická. V zimě upřednostňuji vaření ze sezónní zeleniny, která je pro tělo přirozenější a také cenově dostupnější než zelenina z dovozu. Místo několika párů bot si koupím jedny pohodlné barefooty, které nosím až do roztrhání. Věci, které mi přijde zbytečné kupovat nové, nemám problém koupit z druhé ruky. Skvělou možností jsou dnes i swapovací akce, kde je možné vyměnit vše možné, např. i oblečené, které je sice pořád hezké, ale které už se nám nelíbí.
Peníze vnímám jako formu životní energie
Peníze jsou formou životní energie a můžeme si je tak představit jako živou bytost, která má své vlastní vědomí. Každý z nás má k penězům (životní energii peněz) určitý vztah, který se potom odráží i v realitě a reálném toku peněz, který nám prochází pod rukama.
K tomu, abyste si tento vztah uvědomili, si můžete na chvíli zavřít oči, představit si peníze před sebou jako abstraktní bytost a jen vnímat, co se ve vás odehrává. Cítíte radost, vzájemné propojení nebo např. strach? Ačkoliv se to může zdát zvláštní, spousta lidí má z peněz na podvědomé úrovni strach, což se v realitě může projevovat tak, že si je nedokáží udržet.
Podobně, pokud se snažíme peněz držet vší silou, nefunguje to a peníze před námi utíkají, což se opět projevuje v realitě. Pokud tedy toužíme po penězích, je důležité nezaměřovat se primárně na samotné peníze, ale spíše na činnost, která nám peníze přinese jako „bonus“.
Jaké máme limity?
Často máme ve své mysli nastavený limit o tom, jakou finanční částku a případně i z jakých zdrojů můžeme získat. Tím si však často zbytečně blokujeme finance, které by k nám mohly přicházet i z jiných, neočekávaných zdrojů (stalo se vám to někdy?) a nad rámec naší hranice. Mezi neočekávané zdroje můžeme počítat cokoliv, co nás z hlediska financí mile překvapí (např. i výhodný nákup v akci).
Např. já jsem nedávno v Kauflandu otráveně platila v automatu 20 Kč za vstup na WC (výměnou za platbu byl kupon uplatnitelný v obchodě) a na místě jsem našla další kupon, který si někdo přede mnou nevyzvednul – brala jsem to jako milou pozornost od Vesmíru.
Důvěra v sebe
Cítit se v tématu financí bezpečně vnímám spojené i s posilováním důvěry v sebe a ve skutečnost, že se o sebe dokážeme postarat, ať se děje cokoliv. Čím více posilujeme spojení se sebou samotnými, tím více přirozeně posilujeme i spojení se Zdrojem, což opět souvisí s důvěrou, že je o nás postaráno – i když se to může dít úplně jiným způsobem, než bychom sami vymysleli.
Když se zpětně podívám na svůj život, vím, že některé věci, které se v něm odehrály, bych lépe nevymyslela. Díky tomu vím, že některé věci nemá cenu složitě plánovat, protože je stejně nevymyslím, a mnohem efektivnější je odevzdat se důvěře, se se stane přesně to, co je pro mě důležité a v pořádku. Stále se proto učím následovat hlas svého srdce, kterému věřím a důvěřuji, že mě životem provede mnohem lépe než kdokoliv jiný. Vím, že pokud si má duše přeje projít v životě finanční krizí, nezabráním tomu ani kdybych se postavila na hlavu.
S nadcházející inflací vnímám, že je důležité otevřít se a začít si všímat i jiných druhů hojnosti, než je ta finanční. Často máme představu o tom, jakým způsobem by k nám finance a podpora měly přijít a přitom často nevidíme, že se to děje trochu jiným způsobem. Dospělé děti např. často odmítají (jakoukoliv) pomoc a podporu od svých rodičů a přitom si neuvědomují, že přijetím pomoci a podpory udělají svým rodičům mnohem větší radost, než když ji odmítnou. Obzvláště staří lidé si potřebují připadat užiteční (babičky rády pohlídají děti, přestože je to pro ně fyzicky náročné) a když jejich pomoc odmítáme, ubíráme pomoc sobě a radost jim.
Vědomí si své vlastní hodnoty
Hojnost souvisí i s vědomím si své vlastní hodnoty, bez které nejsme schopni ohodnotit sami sebe ani svoji práci. Jak jsem několikrát viděla v channelingu, pokud se podceňujeme a nabízíme své služby za nižší cenu, se kterou vnitřně nesouhlasíme, můžeme si přitahovat klienty, kteří si naší práce neváží a nevyužívají tak plný potenciál toho, co jim naše služby nabízí.
Jak se díváme na ty, kteří žijí v hojnosti?
Jak se díváme na ty, kteří žijí ve větší finanční hojnosti než my? Odsuzujeme je nebo je naopak bereme jako inspirující? Pokud se na lidi, kteří jsou obklopeni finanční hojností, díváme negativně, přirozeně se na podvědomé úrovni bráníme tomu, abychom byli stejní jako oni a v důsledku podobnou hojnost odmítáme.
Jak se díváme sami na sebe při představě života v hojnosti? Cítíme vinu? Radost? Dokážeme si to vůbec představit? Všechna tato uvědomění nám mohou o nás samotných mnohé napovědět a prozradit.
Zároveň je důležité rozlišovat, kdy v tématu finanční hojnost promlouvá srdce a kdy ego. Věřím, že pokud člověk tvoří a žije srdcem, přirozeně k němu přichází i hojnost – tady se opět jedná i o jiné druhy hojnosti a v takovém měřítku, který je v daném okamžiku v souladu s daným člověkem.
Na závěr
Nezůstávejte v tématu hojnost a finance jen u teorie, ale běžte do praxe.
Možná jste článek právě teď dočetli do konce a přemýšlíte nad tím, jakým způsobem můžete s tématem začít pracovat tak, aby nezůstalo jen u teorie, která bez akce nic nezmění. Chci vás v tomto podpořit, a proto jsem pro vás vytvořila krátkou prezentaci s akčními kroky, které můžete každodenně využívat v praxi. Součástí je i stručný seznam těchto kroků, který si můžete nalepit např. na ledničku tak, abyste jej měli každý den na očích. Prezentaci si můžete zakoupit za malou finanční částku tady a podpořit tak moji tvorbu.
Pokud byste se rádi na téma hojnost (nejen finanční) podívali více do hloubky, ráda s vámi téma projdu v rámci individuální konzultace.
Mou vášní je podporovat ostatní při objevování vlastního nitra a hledání větší důvěry v život. Věřím, že vše, co potřebujeme, máme skryto v sobě. Pro mě samotnou je objevování hloubek vlastního srdce přirozenou součástí života. Každý z nás je však jedinečný a každý také potřebuje jedinečný přístup. Objevovat jedinečnost a individualitu každého mě moc baví.