Flamenco a moje cesta k ženské energii

31.05. 2018

Když jsem před nějakou dobou přemýšlela, jak v sobě přirozeně rozproudit ženskou energii, napadlo mě flamenco. Flamenco, lidový Španělský tanec, který vznikl v Andalusii, si spojujeme s černovlasými Španělkami oblečenými do dlouhých červeno – černých sukní a překypujícími vášní a temperamentem…

Před dvěma lety jsem tedy začala googlit, kam bych mohla v Brně na flamenco chodit, a rozhodla se pro taneční studio Bailadora Markéty Poláškové. Vzhledem k tomu, že jsem se pro flamenco rozhodla až v době, kdy už v kurzu probíhala čtvrtá lekce, skočila jsem do něj trochu po hlavě. Zatímco ostatní tanečnice už měly natrénované pohyby rukou a soustředily se na nohy, já jsem se na své první hodině nestačila divit, co všechno budeme při tanci používat. Navzdory tomu jsem si však lekci užila a přihlásila se i do zbývajících hodin kurzu.

Čím mě flamenco oslovilo nejvíce?

Jednoznačně tím, že je to tanec s obrovským prostorem pro improvizaci. Na jednotlivých lekcích jsme se učily zvlášť kroky a zvlášť pohyby rukou, abychom je mohly při tanci kombinovat podle své libosti. Nerada opakuji nějaké sestavy a přesně dané kroky, které musím následovat v určitém pořadí. No a na flamencu je skvělé, že si můžu pustit písničku a tančit tak, jak chci.

Přestože jsme se na hodinách učily choreografii, kterou jsme po několika týdnech dřiny předvedly na závěrečném vystoupení, naučila jsem se spoustu kroků, které jsem doma vytahovala z paměti kdykoliv jsem měla chuť zatančit si jen tak pro radost. Flamenco mě totiž začalo bavit tak moc, že jsem ho tančila i doma, a díky tomu si tanec zamilovala ještě víc.

Kromě samotného tance mě flamenco nadchlo také hudbou a samozřejmě i temperamentem a vášní, které zkušené tanečnice vyzařují (tajně jsem doufala, že k tomu časem také dospěju).

Flamenco je tanec mnoha tváří

Brzy jsem však zjistila, že flamenco není jen o vášni, červených šatech a kastanětách. Existuje několik různých tanců, z nichž každý se tančí na jiný rytmus, jiný počet dob a trochu jiným stylem – některé tance jsou elegantní, zatímco v jiných je dovolená drzost. Flamenco se tančí na rychlé i pomalé písničky, z nichž některé nemusí mít rytmus vůbec žádný.

Může se tančit s kastanětami, mantonem (flamencovým šátkem) i vějířemSukně a kostýmy nejsou jen červené a černé, ale také modré, žluté, růžové nebo bílé…

Zatímco na lekcích jsem se snažila soustředit, abych pochytila všechny kroky, které jsme se učily, doma jsem se snažila si tanec co nejvíce užít – bez přemýšlení, kam mám dát nohu a kam ruku.

Mojí původní motivací však bylo rozproudit v sobě ženskou energii

A myslím, že flamenco mi k tomu částečně určitě pomohlo.

Ve flamencu se pracuje s pánví, místem, kde je naše ženské lůno. Je tedy přirozené, že když pracujeme s pánví, určitým způsobem pracujeme i s ženskou energií.

Před nějakou dobou pro mě bylo ženství španělská vesnice ležící někde na severu země, v místě, kam jsem nezajela ani prstem po mapě. Díky pravidelným lekcím mi však flamenco každý týden pravidelně připomínalo, abych se svým vztahem k ženství zabývala. Díky konstelacím jsem si totiž uvědomila, že ženství je pro mě něco, co vůbec neznám, přestože mě moc láká.

Kromě toho mi také došlo, že jsem se bála stát se ženou, přestože jsem k tomu neměla žádný logický důvod. Nezbylo mi tedy nic jiného, než se ptát sama sebe z čeho všeho mám strach, pracovat se svým strachem a pomaličku, krok po kroku se ženství přibližovat. Hledala jsem si vlastní cestičku, na které mě kromě jiných věcí inspirovalo také flamenco.

Flamencu však vděčím i za další věci

Pomohlo mi i k tomu, že jsem začala objevovat krásu svého těla a více si užívat tanec naprosto přirozený, kde nejsou kroky vůbec žádné. Díky častému tančení doma v obýváku jsem si uvědomila, že tanec je jeden z nejlepších a přirozených způsobů, jak můžeme být sami se sebou, vnímat své tělo, užívat si radost z pohybu a psychicky relaxovat. Kromě toho můžeme pomocí tance vyjádřit a uvolnit své emoce: vybrečet se u smutné písničky nebo si vydupat vztek (u flamenca se ani nepozná, že dupete vzteky) a tím se více přiblížit sami sobě.

Dnes si pouštím hudbu a krátce tančím pokaždé, když se chci uvolnit, vybít energii nebo si jen tak užít vědomý pobyt v těle.

Myslím si, že některé věci stojí za to v životě vyzkoušet a flamenco – krásný a ženský tanec, mezi ně rozhodně patří! Jestli váháte, jakou aktivitu zařadit příští rok do svého programu, můžete se kouknout na flamencové vystoupení pokročilých tanečnic studia Bailadora a zvážit, jestli vás tanec plný dupání a mávání sukní také neláká. Jestli vám třeba flamenco nenabízí možnost splňit si svůj dlouholetý a napůl zapomenutý sen, ve kterém jste oblečená v krásných dlouhých šatech, tančíte a cítíte se v tom moc dobře…

Na věku nezáleží, takže žádný strach!

Velmi častá obava, že na lekci budete nejstarší, je v případě flamenca zbytečná. Na hodinách se vyskytují ženy všech věkových kategorií, což je další věc, která se mi na lekcích španělského tance líbí. Dokonce si myslím, že pro ženy „pokročilejšího věku“ je flamenco skvělou příležitostí, jak si užít dlouhé, barevné sukně a šperky, v kterých by si jinak netroufly vyrazit.

Já sama jsem v dlouhé sukni dlouho tančila a teprve poté jsem sebrala odvahu a vyrazila v ní i do práce. Pokud tedy toužíte provětrat dlouhé šaty, výrazné barvy, šátky nebo korále dlouho ležící ve skříni, ve flamencu je na to prostor jako dělaný!

Pokud vás flamenco aspoň trochu láká, odhoďte stranou všechny obavy, že vám to nepůjde, že neslyšíte hudbu, že neumíte tancovat, a vyrazte tančit! Hudba a celá „flamencová atmosféra“ rozhodně stojí za to.

Sledujte na facebooku

Kalendář akcí

  • Nyní jen individuální setkání, po vzájemné domluvě osobně i on-line

e-book 8 TIPŮ, JAK POROZUMĚT SAMI SOBĚ

Rubriky příspěvků


Instagram

Mám zájem o upozornění na semináře

Vyplňte mail a nechce si pravidelně zasílat nabídku seminářů a akcí.

You have Successfully Subscribed!

Share This