Esenciální oleje a aromaterapie pro podporu těla i duše

25.12. 2021 | 0 komentářů

V posledních měsících se seznamuji s esenciálními oleji a jsem nadšená z toho, jak efektivně a rychle podporují tělo i duši. Přestože pro vnitřní spokojenost a harmonii jako zásadní vnímám vědomou práci s naším nitrem (vnímání a prožívání emocí, uvědomování si podvědomých vzorců apod.), skutečnost, že se můžeme podpořit krásnou vůní, se mi moc líbí.

Rozhodla jsem se proto, že pro vás sepíšu základní informace o esenciálních olejích a přehled jednodruhových olejů i směsí, které sama používám, včetně jejich účinků na fyzické tělo i duši.

Upozorňuji však, že nejsem aromaterapeutka a uvedené informace vychází převážně z níže uvedené literatury. 

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou vysoce aromatické a těkavé (lehce se odpařující) látky, které se přirozeně vyskytují ve spoustě druhů bylin, keřů a stromů po celém světě. Jejich funkcí je chránit rostliny před plísněmi a bakteriemi, regenerovat poraněné části rostlin a podporovat jejich zdravý růst. Vyskytují se v různých částech rostlin (uvnitř nebo vně listů, v okvětních lístcích, v pupenech, plodech, částech stonku, v kůře, semenech, pryskyřici, v jehličí, kořenech…), odkud se získávají nejčastěji parní destilací a lisováním za studena.

Esenciální oleje mají několikanásobně (1000x i více) větší sílu než samotné rostliny a jejich léčivé účinky na tělo i duši byly známé a hojně využívané v mnoha dávných kulturách (např. Egypt, Řecko, Řím, Čína).

V dnešní době, kdy se vracíme k moudrosti našich předků a přírodě, se aromaterapie (metoda využívající esenciální oleje k podpoře fyzického těla i psychické harmonie) stává stále oblíbenější a vyhledávanější – a není se čemu divit. Kdo dokáže odolat krásným a čistě přírodním vůním, které podporují tělo i duši?

JAK ESENCIÁLNÍ OLEJE fungují?

Na esenciálních olejích mi přijde skvělé, že nás podporují na fyzické i psychické úrovni, což je dnes potvrzeno i na základě vědeckých výzkumů.

Při inhalaci esenciálního oleje vůně působí na čichový nerv, který vysílá signál do limbického systému (emoce, paměť, nálada) a amygdaly (paměť spojená s emočními prožitky). Limbický systém dále vysílá signál do kortexu (centrum intelektuálních procesů) a hypothalamu (propojení nervového a hormonálního systému, regulace tělesných funkcí). Hypothalamus dále vysílá signál do hypofýzy (endokrinní systém).

Molekuly esenciálních olejů se také s každým nádechem dostávají do plic, kde vstupují do krevního oběhu, díky čemuž ovlivňují srdce, kardiovaskulární systém a všechny ostatní orgány a tkáně v těle. Při aplikaci na kůži dokáží prostoupit jednotlivými vrstvami kůže.

Esenciální oleje dále ovlivňují naše tělo, mysl i ducha svými vibracemi. Jak je známo, vše ve vesmíru je tvořeno energií s měřitelnou vibrací. Každá částice stejně tak jako každá rostlina, člověk nebo orgán v těle má svou vibraci o určité frekvenci.  

Díky vědeckým studiím je dokázáno, že vibrace zdravého člověka se pohybuje v určitém rozmezí – rovnovážném stavu. Narušení této rovnováhy se potom odráží na psychické i fyzické úrovni (např. deprese, oslabení imunitního systému, více či méně závažné onemocnění a další degenerativní změny v těle). Své vibrace však můžeme ovlivňovat a harmonizovat – např. právě užíváním esenciálních olejů, které mají (v porovnání s jinými přírodními látkami) velmi vysoké frekvence. Vibrační frekvence jednotlivých druhů esenciálních olejů se liší. Pro podporu fyzického těla se více hodí esenciální oleje s nižší vibrací, zatímco esenciální oleje s vyšší vibrací jsou vhodné pro podporu harmonie na úrovni emocí a myšlenek.

JAK ESENCIÁLNÍ OLEJE POUŽÍVAT?

Asi nejběžnějším způsobem užívání esenciálních olejů je inhalace. Stačí kápnout 1-3 kapky na dlaň, rozetřít pomocí druhé dlaně, následně přiložit obě dlaně na nos i ústa a několikrát se zhluboka pomalu nadechnout a vydechnout, přičemž po každém nádechu můžeme na chvíli zadržet dech. Pokud si chceme současně i provonět místnost, skvěle poslouží difuzér, který esenciální olej rozptýlí do okolního vzduchu.

Dalším oblíbeným způsobem užívání esenciálních olejů je jejich zředění v nosném oleji (např. jojobový, kokosový, mandlový) a následná přímá aplikace na pokožku. Ředění je důležité, protože esenciální oleje jsou velmi koncentrované a v nezředěné formě by mohly mít na pokožku dráždivý efekt. Ředění závisí na citlivosti pokožky, síle esenciálního oleje i partii, na kterou chceme olej aplikovat. Obecně se uvádí 0,5 % – 10 % směsi, přičemž:

 • 5 % směs získáme smícháním 10 ml nosného oleje a 1 kapky esenciálního oleje,
 • 1 % směs získáme smícháním 10 ml nosného oleje a 2 kapek esenciálního oleje,
 • 2 % směs získáme smícháním 10 ml nosného oleje a 4 kapek esenciálního oleje,
 • atd.

Ideální je vyzkoušet reakci pokožky na směs na malé plošce kůže, přičemž nejbezpečnější je aplikace na plosky chodidel a dlaně, kde obvykle není nutné esenciální oleje ředit vůbec.

Další možností je použít esenciální oleje k dochucení jídla, výrobě vlastní kosmetiky, mýdel, svíček apod. (detailnější info najdete v níže uvedené literatuře).

JAK SI VYBRAT VÝROBCE?

Výrobců esenciálních olejů je spousta a výběr je tedy široký. Já sama používám esenciální oleje české společnosti BEWIT, ke které jsem se dostala díky pestré nabídce produktů, které nabízí: Od kamarádky jsem se dozvěděla, že existuje esenciální olej BEWIT Prana podporující proudění životní energie, a okamžitě si ho objednala. Vzpomínám si, že jakmile jsem si jej šla vyzvednout do Zásilkovny, byla jsem unavená. Ještě po cestě ze zásilkovny jsem balíček vybalila, kapla si dvě kapky oleje do dlaní, několikrát si přičichla a nestačila se divit, jak rychle mě pocit únavy opouští.

Během „pránické zkušenosti“ jsem dostala doporučení na BEWIT produkt C60, který s přechodem na pránu pomáhá, a společně s ním si objednala i esenciální olej červený pomeranč a směs esenciálních olejů Bodyquard. Tím to samozřejmě neskončilo a postupně přidávám do své sbírky další a další jednodruhové oleje i směsi a poznávám, jakým způsobem mě, dceru nebo klienty, kteří za mnou chodí na konstelace, podporují.

Co se týče společnosti BEWIT, líbí se mi, že kromě jednodruhových esenciálních olejů nabízí opravdu pestrou nabídku směsí (speciálně namíchané kombinace jednodruhových esenciálních olejů) na všechny možné zdravotní neduhy a podporu fyzického těla stejně tak jako na podporu psychiky. Pro své zaregistrované zákazníky nabízí podpůrnou skupinu na Facebooku, kde je možné zeptat se na vše možné co se produktů týče. Na dotazy ohledně používání nebo výběru správného typu oleje či směsi velmi často odpovídá sám zakladatel BEWIT Jiří Černota.

Sama si tedy postupně skládám domácí lékárničku i výběr olejů a směsí, kterými můžu podpořit nejen sebe ale i klienty v individuálních terapiích.

BEWIT produkty jsou čisté, 100 % přírodní v terapeutické kvalitě a jejich účinek je během skladování zvyšován působením pyramidální energie. Jak už jsem ale zmiňovala, výrobců esenciálních olejů je velké množství a každý si tak může vybrat toho svého. Já zde ale z výše uvedených důvodů budu uvádět odkazy přímo na produkty společnosti BEWIT, která po registraci nabízí i různé akce, členství v podpůrné Facebookové skupině a vlastní studijní materiály. Většinu jednodruhových olejů i směsí nabízí v 5 ml (cca 100 kapek) nebo 15 ml (cca 300 kapek) balení a udávaná trvanlivost olejů a směsí je obvykle 2 roky. 

Mé oblíbené JEDNODRUHOVÉ ESENCIÁLNÍ OLEJE

Zkušenosti s jednotlivými esenciálními oleji budu postupně rozšiřovat dle toho, jak se s nimi budu sama seznamovat.

Borovice

 • sebevědomí, sebepřijetí, nachlazení

Proč mám tento olej ráda

Borovicový esenciální olej používám jako prevenci proti nachlazení nebo pomoc při rýmě.

Koupit jej můžete např. TADY.

Jak olej působí

Borovicový esenciální olej posiluje životní (čchi) energii. Pomáhá při rýmě, kašli, astmatu, nachlazení, chřipce a nejrůznějších plicních, krčních a nosních infekcí. Také stimuluje lymfatický systém, ulevuje při revmatických problémech i artritidě a snižuje únavu.

Z psychického hlediska borovicový olej zlepšuje náladu a podporuje sebedůvěru, sebevědomí, nastavení hranic, sebepřijetí a uvolnění negativních přesvědčení o sobě.

Červený pomeranč

 • zažívací systém a poruchy trávení, deprese a úzkosti, probuzení radosti a zlepšení nálady.

Proč mám tento olej ráda

Na esenciálním oleji z červeného pomeranče miluju jeho osvěžující vůni, která je jednou z mých nejoblíbenějších. Co se týče účinků na fyzické tělo, používám jej v případě, kdy sním něco, co mi nesedne a z čeho mě bolí břicho nebo z čeho je mi těžce. Stačí si několikrát přivonět a okamžitě cítím, jak se tělu ulevuje a těžkost, případně bolest z žaludku odchází. Další výhodou tohoto oleje je cenová dostupnost.

Koupit jej můžete např. TADY.

Jak olej působí

Esenciální olej z červeného pomeranče podporuje proudění stagnující životní energie (nazývané také čchi energie), zejména pokud je zablokovaná v játrech, žaludku a střevech. Díky tomu je tento olej jeden z nejlepších pomocníků při poruchách trávení a při potížích se zažívacím systémem. Dokáže tak pomoci při bolestech žaludku, nevolnosti, nechutenství, nadýmání, zácpě, apod. Dále harmonizuje srdeční činnost i vysoký tlak a stimuluje játra i žlučník, čímž podporuje trávení tuků. Jako složka domácího krému redukuje celulitidu.

Z psychického hlediska je esenciální olej z červeného pomeranče skvělý „lék“ na deprese, nervové vypětí, nespavost, úzkosti a frustrace. Dodává odvahu, probouzí radost a je tak skvělým pomocníkem pro zlepšení nálady.

Na co si dát pozor

Esenciální olej z červeného pomeranče může způsobit citlivost na světlo a po aplikaci na kůži se proto doporučuje vyhýbat se po dobu 24 hod pobytu na slunci.

Levandule

 • regenerace a hojení pokožky, relaxace těla i mysli, vnitřní harmonie

Proč mám tento olej ráda

Vůni levandule jsem odjakživa milovala, proto i levandulový esenciální olej pro mě byl jasnou volbou. Kromě vůně si na něm cením i jeho schopnosti navodit stav relaxace pro tělo i mysl a zklidnit nepříjemné emoce.

Koupit jej můžete např. TADY nebo TADY.

Jak olej působí

Levandulový esenciální olej je známý svými zklidňujícími účinky na tělo i duši. Tlumí migrény, bolesti hlavy a svalů, pomáhá při nespavosti, uvolňuje tělo a podporuje klidný spánek. Při aplikaci na kůži je hojně využívaný pro léčbu popálenin a hojení i regeneraci pokožky (rány, puchýře, opary, suchá, zanícená a popraskaná kůže, vyrážky, akné, ekzémy, vředy, zklidnění štípanců od hmyzu…). Díky tomu, že odpuzuje hmyz, je využívaný také jako repelent.

Z psychického hlediska má levandulový olej antidepresivní účinky a je skvělým „lékem“ na bolesti našeho srdíčka. Pomáhá zklidnit silné a nepříjemné (i potlačené) emoce (např. vztek, nervozita, úzkost, frustrace) a nalézt emoční rovnováhu. Dále pomáhá vyjádřit naše pravé já, uvolnit mysl a navodit stav hluboké relaxace. 

Mé oblíbené směsi eSENCIÁLNÍch OLEJů

Zkušenosti s jednotlivými esenciálními oleji budu postupně rozšiřovat dle toho, jak se s nimi budu sama seznamovat.

PRANA

 • proudění životní energie

Proč mám tento olej ráda

Směs esenciálních olejů prana (prána = životní energie) jsem si pořídila pro podporu přijímání výživy z prány – záměr, pro který byla tato směs vytvořena. Jak už jste si mohli přečíst výše, ve chvíli, kdy jsem si šla olejíček vyzvednout do Zásilkovny, jsem byla unavená. Stačilo ale kapnout dvě kapky na zápěstí, několikrát přivonět a únava rázem zmizela. Pranu proto často nosím s sebou a používám v situacích, kdy jsem unavená. Kromě toho jsem si zamilovala její eukalyptovou vůni, která voní téměř všem, kterým jsem dala přivonět.

Koupit jej můžete TADY.

Jak směs olejů působí 

Prána je název pro životní energii, kterou potřebuje k životu vše živé. Čím více této energie máme, tím více energie má i naše fyzické tělo. Směs prana podporuje proudění této energie a uvolňování bloků (na fyzické i psychické úrovni), které způsobují její stagnaci a omezený příjem.

BODYGUARD

 • „Bodyguard“ pro fyzické tělo, prevence a podpora léčby při virózách, nachlazení, infekcích,…

Proč mám tento olej ráda

Na tomto oleji mám kromě vůně, v které převládá skořice a hřebíček, mám ráda i legendu, jež přispěla k jeho vzniku: Před několika stoletími ve Francii skupina námořníků okrádala mrtvé, aniž by se nakazila morem, který byl v zemi rozšířený. Těmto námořníkům byl údajně udělen mírnější trest výměnou za recept na směs esenciálních olejů, kterými se před nemocí chránili. Směs proto používám v případě, kdy naše dcera začne jevit známky jakéhokoliv nachlazení (olej jí mažu na plosky chodidel a přidávám do difuzéru).

Koupit jej můžete TADY.

Jak směs olejů působí

Jak název směsi napovídá, je to „bodyguard“ pro fyzické tělo. Díky svému složení je účinný pro podporu imunitního systému, prevenci i podporu léčby při infekcích, virózách a nachlazeních. Dokáže pomoci s plísněmi, kvasinkami, borelií a bakteriemi.

Literatura

 • Esenciální oleje: kompletní příručka : více než 250 receptů pro přírodní aromaterapii (K. G. Stiles)
 • Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů (G. Mojay)
 • Esenciálne oleje – praktická příručka: Více než 200 receptů a způsobů užití pro přírodní aromaterapii (Alexandra Kovačičová a Marek Pelčák)

Mám zájem o upozornění na semináře

Vyplňte mail a nechce si pravidelně zasílat nabídku seminářů a akcí.

You have Successfully Subscribed!

Share This