Dech jako cesta k sobě

20.02. 2020 | 0 komentářů

Zavřete oči a zaměřte pozornost na svůj dech. Vnímejte, jak se nadechujete a vydechujete. Jaký je váš dech? Je hluboký, nebo mělký? Je rychlý, nebo pomalý? Dýcháte povrchně, nebo až do břicha? Co se děje mezi nádechem a výdechem? Co se děje ve vás, když svůj dech pozorujete?

Dech je vždy v přítomnosti. Jak často si však během dne vzpomeneme zaměřit svoji pozornost na dech? Jak moc jsme si svého dechu vědomí? Dýchání se děje tak automaticky, že je velice jednoduché se od něj odpojit. Už jako malí jsme se podvědomě naučili, že když zadržíme dech, tak necítíme. Zadržování dechu a povrchní dýchání se tak přirozeně pro spoustu z nás stalo obranou proti tomu, co bychom jinak museli cítit. I v dospělosti často automaticky zadržujeme dech ve chvílích, kdy máme strach, jsme nervózní nebo když nás něco uvnitř bolí. Přitom právě toto jsou chvíle, kdy bychom měli dýchat PĚKNĚ ZHLUBOKA.  

Dech je o prožívání a neustálém plynutí, tak jako neustále plyne náš život. Dech je součástí nás i našeho těla.

Dech se může stát průvodcem do našeho nitra, ukázat nám naše bolesti a zranění, které si žádají pozornost. Dech nám může ukázat cestu, po které se můžeme vydat při poznávání sebe samotných. Dech nás dokáže zavést do našeho srdce a provést vším, s čím se tam setkáme. Pomocí dechu se lze dostat ke konkrétnímu (často potlačenému) pocitu a uvolnit ho. Dech nás podpoří v tom, abychom se mohli setkat tváří v tvář se vším, co v sobě odkryjeme. Skrze dech můžeme poznat sami sebe více do hloubky.

Dech nás také může podpořit v čistém bytí v přítomnosti a uvědomění si sebe samotných. Dech je s námi vždy, ať se děje, co se děje. Dech nám může dodat energii a probudit v nás radost.

Dech je všudypřítomný a vše propojující. Pomocí dechu se můžeme více propojit s druhým člověkem, naladit se na energii v prostoru, více vnímat energii přírody či Země. Dech otevírá nové dimenze. Může nás přivést nejen k našim vlastním pocitům, ale i k něčemu vyššímu, kdy přestává existovat vše, co běžně známe. Dech otevírá brány k jednotě.

Vždy jsem chtěla vědět, co vše v sobě dech skrývá a co nám může přinést. Proto jsem se přibližně před 1,5 rokem přihlásila do Meditačního centra v Lažanech k Bhagatovi na výcvik Dech existence, který jsem letos v lednu dokončila.

Pro práci s dechem se nabízí několik přístupů, které jsme si s ostatními účastníky výcviku vyzkoušeli:

 • Dýchali jsme volně, bez konkrétního vedení, a nechali se dechem unášet.
 • Nechali jsme se vést dechem, kterým dýchají miminka, až do vlastního porodu (tzv. rebirthing = znovuzrození). Díky dechu jsme se tak dostali zpět do porodního kanálu, znovu prožívali okamžiky radosti, strachu i úzkosti během vlastního zrození a nakonec jsme prožívali i chvíle těsně po narození. Díky tomu se mohly dokončit některé věci, které dokončené nebyly, a díky přítomnosti, kterou jsme si vzájemně s ostatními účastníky věnovali, se mohla poléčit i traumata z oddělení po porodu.
 • Vyjadřovali jsme potlačené emoce a náboj v těle, které se začaly díky intenzivnímu dechu objevovat, a vnímali, jak se mění.
 • Dýchali jsme do čaker i do pohlavních orgánů a uvolňovali energii drženou v pánvi.
 • Také jsme dýchali velmi mírně a vnímali jemné energie, které takový dech přinášel.
 • Pomocí dechu jsme vytvářeli energii a nechávali se vést.

Několikrát jsme si tak vyzkoušeli dechové sezení, jak z pozice klienta, tak z pozice průvodce.  

O co tedy při sezení dýchání jde a jak to probíhá?

Jak už bylo zmíněno, pro práci s dechem existuje několik přístupů. Některé techniky jsou velmi jemné a pomáhají nám uvědomit si sami sebe, své tělo i bytí v přítomnosti, zatímco jiné jdou více do hloubky.

Obecně dech vytváří energetický náboj v těle, který je po těle dále rozváděn. Během dechového sezení tedy u klienta dochází k navýšení energie v těle, což se projevuje u každého individuálně – mohou se objevit staré bolesti, nejrůznější traumata, bloky a potlačené emoce ukryté v těle, bolestivé vzpomínky nebo obrazy. Pokud je energie a vše, co se společně s ní objeví, prožita a vyjádřena (zejména pohybem, hlasem i dechem), dochází k uvolnění napětí v těle i v nitru. To, co je vyjádřeno a prožito, může odejít.

Při dýchání tedy jde zejména o vytváření energie (což se automaticky děje právě díky dechu), vyjadřování toho, co přichází, a odevzdání se proudu, v kterém nás dech nese. Jediné, co je třeba, je dýchat a sledovat, kam nás dech vede.

Během dýchání také může dojít k prožitkům propojení s jednotou, Vesmírem nebo jakkoliv jsme prostor kolem sebe zvyklí nazývat. Sama jsem si toto krátce prožila 2x, i když to ani jednou nebylo během dechového sezení. Pro tyto prožitky je důležité nemít žádná očekávání a vnitřní tlak na to, co by mělo přijít. 

Dech přináší velmi individuální prožitky a nelze předem říci, kam nás zavede. Obvykle přichází to, co je v dané chvíli nejdůležitější. Obecně však dech pomáhá uvolňovat traumata, napětí, bolesti, nejrůznější emoce a stres v těle i na duši, energetizuje i uvolňuje tělo a přivádí nás k větší živosti. Při dýchání se propojuje práce s tělem, emocemi i energií, což otevírá spoustu možností pro uzdravování. Díky dechu je také možné podpořit proudění sexuální energie a posílit celkovou vitalitu.

Člověk, který dechovým sezením provádí, zrcadlí dech, podporuje klienta v dýchání a případně i při vyjadřování energie. Způsob podpory si určuje sám klient podle toho, co je mu příjemné.  

S dechem si můžete hrát

Hrajte si se svým dechem a objevujte, co vše vám může přinést. Je přirozený a jste s ním neustále v kontaktu.

 • Pokud jste unavení, několikrát se zhluboka a rychle nadechněte a vydechněte.
 • Pokud jste ve stresu, dýchejte zhluboka a pomalu. Také buďte ke svému dechu pozorní.
 • Pokud cítíte nepříjemnou emoci, přeneste svoji pozornost i dech do hrudníku (oblasti našeho srdce) a prodechujte všechny pocity, které tam cítíte.
 • Pokud vnímáte někde v těle napětí, pošlete tam svůj dech. Pokud se ve vás cokoliv nepříjemného děje, zhluboka dýchejte.
 • Pokud jste naštvaní, vyjádřete svůj vztek dechem.
 • Dýchejte do oblasti pánve a vnímejte, co se tam děje.

S dechem přichází uzdravení, relaxace, harmonie i příliv energie.

Pokud byste si rádi vyzkoušeli dechové sezení se mnou, ráda vás jím provedu.

Sledujte na facebooku

kniha SÍLA SRDCE – ponořte se do nitra a najděte svůj potenciál

Kalendář akcí

 • Nyní jen individuální setkání, po vzájemné domluvě osobně i on-line

e-book 8 TIPŮ, JAK POROZUMĚT SAMI SOBĚ

Rubriky příspěvků


Instagram

Mám zájem o upozornění na semináře

Vyplňte mail a nechce si pravidelně zasílat nabídku seminářů a akcí.

You have Successfully Subscribed!

Share This